Můj "letadlopis"

Jmenuji se Honza Pastejřík. S létáním jsem začal s tátou už v sedmi letech a hodně mne to okouzlilo. První letadlo byl „volňásek“ s elektropohonem a s metrovým rozpětím křídel. Ten však jednoho slunečného podzimního dne „chytil termiku“ a uletěl. Táta ho pak dvě hodiny hledal autem. O víkendu jsme tedy vmontovali jednoduché RC vybavení z lodi a šly na louku za domem.. Vzhledem k tomu, že táta také nikdy nelétal, byly první pokusy o start docela legrace…….. A tím to začalo

Na vánoce se pochlapil ježíšek a tak následovaly Piper a EasyStar od Multiplexu a s tím vysílačka Optik 6. Oba modely létaly skvěle. To už mi táta tolik nestál za zády, nesahal mi na vysílačku a nechával mne létat samotného. Následovala sice spousta havárií při nácviku přistání, ale to k tomu patří. V osmi letech jsem dostal EasyGlidera a začal létat s křidélky. Můžu říci, že mne „Mutltiplexí“ letadla naučila základům a rád si s nimi polétám pro radost i dnes. V létě jsem pak na letišti v Nesvačilech vyhrál v tombole letadlo SunnyBoy, které dodnes slouží jako malá vlečná. S tímhle letadlem jsem následující rok létal na leteckém dnu v Nesvačilech poprvé před diváky.
Ten samý rok jsem si odnesl z ModelHobby prvního akrobata. Byl to Pits od MS Composit, ke kterému přibyl EPP Zlín. Oba po čase „nepřežili“ moje první akrobatické pokusy.

Před několika lety jsme začali jezdit na letiště v Poříčí nad Sázavou, které patří LMK Týnec. Je tam super parta nadšenců. Hodně mi pomáhají a radí. Zejména Tomáš Vlček a Petr Řehák.

První motorák, se kterým jsem létal, byl Excell 2000. Ten vydržel i několik tvrdých přistání a díky němu jsem si zvykl na rychlejší a větší letadlo.  Poté ho na jaře nahradil cvičný akrobat SuperAir s rozpětím 1,6 m a motorem OsMax FX46. Bohužel, první model nepřežil nácvik „nožáku“ nízko nad zemí a tak táta za dvě noci postavil nové letadlo.
Na podzim jsem začal trénovat pod dohledem Tomáše Dvořáka. Zároveň s tím jsme pořídili i nový vysílač. Teď používám Futabu FX30 s FASSTem.

V průběhu zimy létám i v hale. V přesné akrobacii jsem již několikrát obsadil krásná místa a v aeromuzikálu se již začínám zlepšovat. Mé soutěžní halové modely jsou Symmetric a Arrow V5 od Donatase Pauzolise a proradost Yak 55sp, Crack Yak a všechny mé experimentální modely.

Venku létám kategorii třímetrových modelů. V této kategorii soutěžím s modelem Sbach 342 od americké firmy Pilot RC. Tímto rokem se budu účastnit pro mě druhé sezony soutěží. Kromě toho mě také baví pro radost stavět malé polomakety skutečných letadel.


Dnes je mi 19 let a letadla mne stále hrozně baví.
Také bych chtěl poděkovat všem, co mne v létání podporují.

 

Přebírání ceny v Nesvačilech